„Wyprawa przez Oceany”- podsumowanie

VI Szczep Harcerski Chwaty zaprasza na Ryszkę’ 2014
30 kwietnia 2014

„Wyprawa przez Oceany”- podsumowanie

10169269_742021109170779_759320755_nSzesnastu pełnych pomysłów, zapału i młodzieńczego entuzjazmu przyszłych instruktorów ZHP z Jaworzna, Mysłowic i Żor  wyruszyło w pełen przygód rejs po oceanach wiedzy instruktorskiej. Celem wyprawy było zdobycie umiejętności i niezbędnej wiedzy do pracy z dziećmi i młodzieżą, zgodnej z misją ZHP – wychowywanie młodego człowieka, czyli wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu charakteru przez stawianie wyzwań.

Dnia  14.03.2014 r.  na pokładzie okrętu, którym na czas trwania kursu stała się siedziba Hufca ZHP w Jaworznie, stawili się wszyscy zakwalifikowani uczestnicy. Kapitan statku, hm. Łukasz Dobosz, wraz ze swoim sztabem zapewnił załodze niezwykle emocjonujący program szkoleniowy, 9 dni ciężkiej pracy, walki ze słabościami, zmęczeniem, zniechęceniem. Kadra oczekiwała pełnego zaangażowania – cała naprzód!

Załoganci uczestniczyli w licznych zajęciach, dowiedzieli się jak założyć drużynę, jak dbać o jej finanse, jak rozwiązywać problemy w drużynie, pracowali nad swoją postawą, jako instruktora. Każdy musiał odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim celu przyszedł na kurs i czy jest gotowy ponieść odpowiedzialność za wychowanie młodego człowieka. Nie było czasu na zwątpienie i zmęczenie trzeba było iść naprzód i stawiać czoła wyzwaniom, a przy tym dobrze się bawić. Ich dewizą stało się hasło: jeden za wszystkich wszyscy za jednego, bo szybko okazało się, że bez współpracy i wzajemnego wsparcia istnienie zgranej załogi nie ma racji bytu.  Nikt nie odpuścił! Cala szesnastka szczęśliwie dopłynęła do portu. Koniec wspólnej wyprawy przez oceany nastąpił 6.04.2014 r. Dyplom POZYTYWNEGO ukończenia kursu to pierwszy etap drogi przyszłego instruktora, a z taką motywacją nasza załoga ma szansę zajść naprawdę daleko.

„Wyprawa przez oceany” dobiegła końca, teraz jej uczestnicy z nowym bagażem doświadczeń podejmą kolejne wyzwanie: wychowanie dzieci i młodzieży zgodnie z ideałami harcerskimi. Jestem przekonana, że dla tej grupy to styl bycia, a nie dodatkowy obowiązek, czy sposób spędzania czasu wolnego.

MO

pwd. Mateusz DĄBROWSKI