Nocny Rajd za nami!

17 lutego 2014

Nocny Rajd za nami!

V_rajd

V Strasznoharcerski Rajd Nocny odbył się w nocy z 7 na 8 lutego 2014 roku. W imprezie wzięło udział 16 osób w wieku od 13 do 20 lat oraz 5 opiekunów. Rajd rozpoczął się w piątek na przystanku Ciężkowice Pętla o godzinie 19:00. W tym roku harcerze stali się kandydatami do  Jednostki Specjalnej ZHP. Rajd Nocny był ich selekcją w szeregi elitarnej jednostki. Każdy kandydat dostał numer, którym miał się legitymować, każdy uczestnik musiał działać indywidualnie, na własne konto. Instruktorzy oceniali, siłę fizyczną, siłę psychiczną, współpracę w grupie, spryt, inteligencje, samodyscyplinę, samodzielność i wiele innych cech niezbędnych w jednostkach specjalnych.  Selekcja rozpoczęła solidną musztrą prowadzoną przez pwd. Mateusza Dąbrowskiego. Kolejnym etapem był test fizyczny. Przez 30 sekund każdy uczestnik miał wykonywać po kolei każde ćwiczenie: brzuszki, pompki, przysiady, bieg wahadłowy oraz padnij powstań. Następnie bardzo szybkim tempem za instruktorami uczestnicy wyruszyli wszyscy razem na Górę Przygoń. Tam kandydaci dostali do nauki wiesz Juliana Tuwima „Życie”. Przez całą drogę każdy uczestnik musiał powtarzać, aż w końcu nauczył się na pamięć tego wiersza- niewielu się to udało. Następnie uczestnicy przeszli przez Suchy Staw, Koźmin, Cezarówkę Górną, Byczynę, Górę Grodzisko, Górę Bielana. Na borach podzielono uczestników na 5 grup, w każdej grupie był pełnoletni opiekun, który czuwał na bezpieczeństwem uczestników. Tu każda grupa musiała rozpalić ognisko i usmażyć na nim swoje kiełbaski. Następnym zadaniem było przesłuchanie przez ekipę GHOSTSQAD, uczestnicy mieli podawać informację jedynie na hasło z odzewem: „Cichociemni- Tobie Polsko”, różnie to wyszło. Jedni sypali jak z nut, a inni nie zdradzili żadnej informacji. Następnie harcerze udali się na Rudną Górę, gdzie mieli krótka grę na orientacje na azymuty. Z Jelenia 2 grupy poszły dalej wzdłuż Przemszy na Elektrownię, a następnie na Osiedle Podłęże do Szkoły Podstawowej nr 15, a pozostałe 3 ekipy dojechały do szkoły autobusem. Przed szkołą odbyło się przedostatnie zadanie- strzelanie do celu z repliki broni M4 do ASG. Cała trasa liczyła 29 km. Rano w szkole na harcerzy czekało ostatnie zadanie- oglądanie fragmentu filmu „Dwunastu gniewnych ludzi”, a następnie odpowiedzenie na 20 pytań dotyczących filmu oraz całego rajdu. Wiele osób już nie dało rady uczestniczyć w tym zadaniu bo… spało .

Z pośród 16 uczestników bardzo ciężko było wybrać najlepszą trójkę. Każdy harcerz ukończył rajd, nie poddał się na trasie według przyświecającemu całemu rajdu haśle: „Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą”. Jednak po zliczeniu punktacji z całego rajdu zwycięzcami byli: dh. Magdalena Sędzielowska, dh Jakub Salach oraz dh Mateusz Cempa. Uczestnicy cali, zdrowi, zadowoleni, zmęczeni oraz śpiący zakończyli Rajd Nocny o godzinie 10:00.

Składamy serdecznie podziękowania Dyrekcji SP 15 w Jaworznie za wsparcie i udostępnienie szkoły.

phm. Marta Mazur

pwd. Mateusz DĄBROWSKI