1 % dla ZHP

Napisali o Nas
2 marca 2012

1 % dla ZHP

Dlaczego warto przeznaczyć 1% swojego podatku na ZHP ?

• ZHP to największe stowarzyszenie wychowawcze w Polsce;
  • ZHP wychowuje dobrych ludzi;
  • ZHP uczy jak być pożytecznym, samodzielnym i odpowiedzialnym;
  • ZHP zrzesza i obejmuje opieką prawie 140 tys. dzieci i młodzieży;
  • ZHP posiada ponad 10 tys. społecznych instruktorów-wychowawców;
  • ZHP to organizacja o ponad 100 letniej tradycji;
  • ZHP to strażnik tradycyjnych wartości;
  • ZHP to gwarancja rzetelnego wydatkowania pieniędzy;
  • ZHP to organizacja, która potrzebuje Twojej pomocy!
  • Jak to zrobić?

Krok pierwszy: Wybór organizacji pożytku publicznego. Związek Harcerstwa Polskiego znajduje się na liście organizacji, które posiadają status organizacji pożytku publicznego i z tego tytułu ma prawo otrzymywać 1% podatku.

Krok drugi: Wypełnienie zeznania rocznego PIT. Po zmianach prawnych przekazywanie przez podatników swojego 1% dla ZHP od 2008 roku jest niezwykle proste. Wystarczy wypełnić odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT-36, PIT-37 lub PIT 28). Po wyliczeniu, ile podatku będziemy mieli do zapłacenia w tym roku, w ostatnich rubrykach zeznania podatkowego wpisujemy nazwę „ZHP Chorągiew Śląska HUFIEC JAWORZNO” i numer pod jakim widnieje w Krajowym rejestrze Sądowym czyli KRS 0000273051. Wpisujemy także kwotę, którą chcemy przekazać dla OPP, nie może ona jednak przekraczać 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół. Podatnik w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym może podać dodatkowe informacje, które w jego ocenie mogą mieć wpływ na rozdysponowanie przez organizację pożytku publicznego pieniędzy z 1% (np. wskazać konkretny cel); informację tą może zamieścić w rubryce „Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem” (poz.135 PIT-28; poz.311 PIT-36; poz, 107 PIT-36L; poz 123 PIT-37; poz. 59 PIT-38;). Informacje te zostaną przesłane przez Urzędy skarbowe jako uszczegółowienie przekazanych kwot.

Krok trzeci: Urząd Skarbowy przekazuje pieniądze dla ZHP Pieniądze-1% podatku należnego- na konto wybranej organizacji urząd skarbowy przelewa w terminie do 3 miesięcy.

pwd. Mateusz DĄBROWSKI